Author Archives: grzegorz_wrockfest

3-Majówka 2017 zakończona!

3-Majówka 2017 zakończona!

Hey Joe” na ponad sześć tysięcy gitar, trzy dni koncertów polskich i światowych gwiazd, kilkunastotysięczna publiczność, jubileuszowa płyta DVD z Gitarowego Rekordu Guinnessa… Wrocławska 3-Majówka to bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich festiwali muzycznych. Dziękujemy, że byliście z nami!

6299 gitarzystów zagrało razem 1 maja na wrocławskim rynku! Słuchało ich przynajmniej dwa razy tyle osób. Za rok Rekord Guinnessa zostanie pobity – tak postanowili gitarzyści, którzy zagrali we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że i Wy dołączycie, wystarczy nauczyć się pięciu prostych gitarowych akordów. „Niech nas będzie coraz więcej! Wrocław jest przecież miastem gitary” – tak krzyczał ze sceny LeBurn Maddox, amerykański gitarzysta, jeden z gości Rekordu.

Prócz niego zagrali m.in. Jan Borysewicz, Grzegorz Skawiński, Greg Koch i skrzypek Michał Jelonek, całością dyrygował tradycyjnie wrocławianin Leszek Cichoński. Na YouTube pojawił się już oficjalny klip Gitarowego Rekordu Guinnessa 2017

https://www.youtube.com/watch?v=vKlhqKtx_uU

Zachęcamy, by go wysyłać w świat, niech wszyscy wiedzą jak bawi się ubiegłoroczna Europejska Stolica Kultury. Teledysk to przedsmak przegotowywanej jubileuszowej płyty DVD, bo już po raz piętnasty graliśmy na wrocławskim rynku.

Koncertowe szaleństwo – tak było w tym roku

Rewelacyjna Lacuna Coil, słynne The Cranberries i Dog Eat Dog, ostre Enter Shikari, punkowa petarda, czyli The Toy Dolls, klimatyczna 5’Nizza i prawie trzydziestu czołowych polskich wykonawców reprezentujących różne style i gatunki muzyczne – tegoroczna 3-Majówka listą zaproszonych artystów przyćmiła niejeden festiwal. Nie zawiodły legendy i gwiazdy: świetne koncerty dały Kult, Lady Pank, Illusion, Brodka, Katarzyna Nosowska i O.S.T.R., do 3 w nocy bawił publiczność energetyczny Łąki Łan.

Ale 3-Majówka to też festiwal odkryć, nowości i niecodziennych sytuacji. To tu zabrzmiały w wersjach odświeżonych piosenki Renaty Przemyk z jej wydanej w 1990 roku legendarnej już płyty „Ya Hozna”, Natalia Przybysz śpiewała premierowe utwory, a raper L.U.C. wystąpił z towarzyszeniem orkiestry dętej Rebel Babel Ensemble (na dodatek spontanicznie na scenie pojawił się Czesław Mozil, który chwilę wcześniej skończył swój koncert).

3-Majówka to festiwal bez muzycznych podziałów – na jednej scenie grali m.in. hiphopowi Łona i Webber, The Toy Dolls, metalowy Hunter i rockowy Krzysztof Zalewski – i otwarty na młodych: w tym roku wystąpili Piotr Zioła, Julia Pietrucha, aktor Paweł Domagała czy wrocławska Moskiewska Pożyczka, która zwyciężyła w głosowaniu publiczności Promo Festival. Nadążając za trendami organizatorzy powołali do życia trzecią scenę, czyli Scenę Chillout, gdzie dla pełnej sali grały zespoły Xxanaxx i Rebeka.

Gwiazdy, zdolna młodzież, premiery, nowości – wrocławska 3-Majówka jest jednym z najważniejszych polskich festiwali, prezentuje polską scenę muzyczną w pigułce, jest odbiciem tego, co w niej w danym roku najciekawsze i najważniejsze.

Mimo, że pogoda nie rozpieszczała publiczności, to zestaw artystów przyciągnął tłumy i codziennie na wieczornych koncertach bawiło się po kilkanaście tysięcy osób. A wszystko to w dostojnym wnętrzu Hali Stulecia i pięknym otoczeniu zielonej wrocławskiej Pergoli i z nocnymi pokazami Fontanny Multimedialnej.

Dziękujemy, że byliście z nami i już terez zapraszamy za rok!

Wrocław miastem gitary, Wrocław miastem muzyki!

Prosimy redakcje o zamieszczenie klipa z Gitarowego Rekordu Guinnessa 2017

Mała Scana gra!

Na małej scenie gramy od 10:00! Obecnie gra dla Was Banda Szewczyka. Zapraszamy pod Pręgierz!

Start imprezy na Rynku

Przypominamy, że granie na Rynku w ramach Gitarowego Rekordu Guinnessa zaczynamy w poniedziałek już o 10:00! Czeka Was moc atrakcji! Szczegóły sprawdźcie na stronie www.heyjoe.pl

Witajcie w aplikacji 3-Majówki!

W tym miejscu publikować będziemy najważniejsze informacje dot. Festiwalu, wszelkie zmiany w line-upie oraz inne ważne alerty 🙂 Bądźcie czujni! 🙂

Pełny program 3-Majówki!

Poniżej prezentujemy pełny program 3-Majówki!

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec nieznacznym przesunięciom, a w przypadku nieprzewidzianych okoliczności może dojść do zmiany kolejności występów, o czym będziemy informować na bieżąco.

Prezentujemy lineup festiwalu 3-Majówka 2017!

Prezentujemy lineup festiwalu 3-Majówka 2017!
Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec nieznacznym przesunięciom, a w przypadku nieprzewidzianych okoliczności może dojść do zmiany kolejności występów, o czym będziemy informować na bieżąco.

1 maja – wstęp od godz. 15.00

Pergola
17.00 ACID DRINKERS
18.30 ENTER SHIKARI
21.00 THE CRANBERRIES
22.40 Pokaz fontanny multimedialnej

Hala Stulecia
19.30 LACUNA COIL
22.40 DOG EAT DOG
00.00 Planowany koniec imprezy

Stary Klasztor
18.00 GREG KOCH BAND
19.30 Gitarowe Jam Session

2 maja – wstęp od godz. 13.30

Pergola
15.00 Laureat Promo Festival
15.30 PAWEŁ DOMAGAŁA
16.50 STRACHY NA LACHY
18.15 HAPPYSAD
20.00 L.U.C. & Rebel Babel Ensemble
21.30 LADY PANK
23.00 Pokaz fontanny multimedialnej

Hala Stulecia
16.30 JULIA PIETRUCHA
18.00 CZESŁAW ŚPIEWA
19.30 HUNTER
21.00 RENATA PRZEMYK
22.30 5’NIZZA
00.10 NATALIA PRZYBYSZ
01.40 ŁĄKI ŁAN

Scena Chillout
23.00 XXANAXX,
00.40 REBEKA
02.00 DJ set

3 maja – wstęp od godz 13.30
Pergola
15.00 LUXTORPEDA
16.40 COMA
18.15 ILLUSION
19.40 KULT
21.40 BRODKA
23.00 Pokaz fontanny multimedialnej

Hala Stulecia
16.20 PIOTR ZIOŁA
17.50 ŁONA i WEBBER
19.20 NOSOWSKA
21.00 THE TOY DOLLS
22.40 FISZ EMADE TWORZYWO
00.10 KRZYSZTOF ZALEWSKI
01.30 O.S.T.R.

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie w przypadku nieprzewidzianych okoliczności!

JELONEK zagra na Gitarowym Rekordzie Guinnessa!

Najbardziej rockowy polski skrzypek zagra na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

1 maja znów będziemy bić Gitarowy Rekord Guinnessa na wrocławskim rynku. Będzie zabawa i wspólne muzykowanie i występy gwiazd gitary. Ale nie tylko – w tym roku pobić Rekord pomoże nam też Michał Jelonek, najbardziej rockowy polski skrzypek.

Jelonek rozpocznie swój specjalny 1 – majowy show już o godz 12.00, czyli w samo południe!

Organizatorzy zachęcają do przybycia już od godziny 10.00 kiedy zaczną się koncerty na scenie Gitarowych Przybojów Wszech Czasów.

Udział w imprezach związanych z biciem Gitarowego Rekordu Guinnessa na wrocławskim rynku jest bezpłatny, a dla gitarzystów przygotowano specjalne ulgowe bilety na koncerty gwiazd z ramach festiwalu 3-Majówka 2017 w kompleksie Hali Stulecia.

Michał Jelonek

W 1989 roku obronił dyplom na Akademii Muzycznej w Kielcach grając koncert skrzypcowy D-dur Beethovena. Potem w formacji Ankh eksplorował rejony rocka progresywnego, zespół do dziś jest uważany za jedną z ważniejszych grup rockowych ostatnich dekad. Jelonka zaczęły zapraszać do współpracy gwiazdy, nagrywał muzykę do filmów, sztuk teatralnych, a jako muzyk sesyjny grał m.in. z Closterkeller, De Press, Perfectem, Marylą Rodowicz, Wojciechem Gąssowskim i Stanem Borysem. Współpracuje z folk-rockową Orkiestrą Dni Naszych i metalowym Hunterem. Dziesięć lat temu wydał pierwszy solowy album, w 2011 roku kolejny.

Występy Jelonka to prawdziwe energetyczne bomby: łączy rockowego kopa z melodyjnymi tematami muzyki klasycznej, popularnymi melodiami czy tematami z filmów. Ma na to najlepsze z możliwych potwierdzenie – w 2010 roku zdobył na Przystanku Woodstock nagrodę Złotego Bączka, statuetkę przyznawaną przez publiczność za najlepszy występ festiwalowy. Zresztą tę samą „wygrał” sobie w 1996 i 1997 roku z zespołem Ankh, a w 2004 roku z Hunterem.

Michał Jelonek grał już z nami na rynku w 2012 roku. Trzy lata potem na scenie Rekordu pojawił się inny wirtuoz skrzypiec – Anglik Nigel Kennedy. Teraz ponownie zagramy z Jelonkiem, który obiecał przygotować na 1 maja muzyczne niespodzianki z Wrocławiem w tle. A może i w roli głównej.

Koncertowy maraton

Prócz Jelonka 1 maja na rynku zagrają m.in. Jan Borysewicz, aktor Paweł Domagała i Amerykanin Greg Koch.

Tego samego dnia w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się Koncert Gwiazd. Wystąpią The Cranberries, Dog Eat Dog, Enter Shikari, Lacuna Coil i Acid Drinkers.

Impreza jest częścią festiwalu 3-Majówka 2017, w którym udział wezmą m.in. Toy Dolls, Renata Przemyk, Katarzyna Nosowska, Brodka, Lady Pank, Kult, Illusion, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, Łąki Łan, Luxtorpeda, Natalia Przybysz, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble i zespół 5’Nizza z Ukrainy.

Więcej na stronie www.heyjoe.pl

Babę zesłał Bóg, czyli bardzo kobieca 3-Majówka we Wrocławiu!

renata przemyk

Długi majowy weekend we Wrocławiu tradycyjnie wypełnią koncerty gwiazd w ramach Gitarowego Rekordu Guinnessa i 3-Majówki. Wystąpi wiele śpiewających pań, wśród nich będzie Renata Przemyk, która przypomni swoją kultową płytę „Ya Hozna” z 1990 roku.

Zawsze z boku nurtu głównego, konsekwentnie od prawie trzech dekad śpiewa piosenki z mądrymi, ambitnymi tekstami, które oprawia w charakterystyczne, niebanalne dźwięki – taka jest Renata Przemyk. Do dziś ma repertuarze „Babę zesłał Bóg”, „Kochaj mnie jak wariat” czy „Protest dance”, piosenki z pierwszej nagranej z udziałem wokalistki płyty. To album „Ya Hozna” zespołu Ya Hozna z 1990 roku. Renata Przemyk przypomni go w całości na tegorocznej 3-Majówce.

Ciekawe teksty, mądra muzyka

Ya Hozna pojawiła się na polskiej scenie w połowie roku 1989. Powstała po wspólnym występie Renaty Przemyk i kompozytora Sławomira Wolskiego na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wokalistka zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy wykonując właśnie piosenki Wolskiego.

Nazwę zespołu zaczerpnęli z tytułu utworu Franka Zappy i tak jak on poruszali się na styku gatunków: łączyli elementy akustycznego rocka, folku i bluesa, nie uciekali od chwytliwych melodii i refrenów. Do tego dodali oryginalne instrumentarium – brzmienie formacji oparte było na akordeonie, saksofonie i kontrabasie – oraz niebanalne teksty W 1990 roku wydali płytę zatytułowaną po prostu „Ya Hozna”. Krążek zyskał sporą popularność zarówno wśród miłośników folku, jak i rocka, a grupa dołączyła do grona popularnych artystów zapraszanych regularnie choćby na bijące wtedy rekordy popularności festiwale studenckie. Często dzielili scenę m.in. z Voo Voo, Antoniną Krzysztoń czy zaczynającym karierę zespołem Raz Dwa Trzy.

Pod koniec 1990 roku Przemyk opuściła skład i zaczęła solową karierę. Kilka lat potem Ya Hozna zakończyła działalność, ale część piosenek z płyty zespołu – w tym słynne „Babę zesłał Bóg”, „Kochaj mnie jak wariat” i „Protest dance” – znalazły się w repertuarze wokalistki. Śpiewa je do dziś, tak jak do dziś pozostała jej z czasów Ya Hozny miłość do akordeonu: jest on obecny na każdej z jej dziesięciu solowych płyt.

Dwadzieścia siedem lat po wydaniu „Ya Hozny” wokalistka postanowiła przywołać klimat tamtych czasów i zaprezentować piosenki z tego albumu na żywo. We Wrocławiu zagra je na jednej ze scen festiwalu 3-Majówka.

Muzyczne święto kobiet

Majowy koncertowy maraton w dużej mierze będzie należał do śpiewających pań. Już pierwszego dnia, czyli na pierwszomajowym Koncercie Gwiazd Gitarowego Rekordu Guinnessa, wystąpią dwie zagraniczne gwiazdy. Pierwsza to Dolores O’Riordan, która wraz z kolegami z irlandzkiego The Cranberries funduje nam „Zombie”, „Dreams”, „Ode To My Family” i „Linger” i inne hity tej grupy. Drugą jest zjawiskowa wokalistka Cristina Scabbia, frontmanka włoskiej Lacuna Coil, ikony gotyckiego metalu. Oczywiście obdarzona niesamowitym głosem artystka przejdzie do nas ze swoją macierzystą formacją.

Na 3-Majówce nie może zabraknąć czołowych polskich artystek: w tym roku usłyszymy Katarzynę Nosowską, Brodkę, Natalię Przybysz i Julię Pietruchę. Wystąpią także „rządzone” przez kobiety zespoły Rebeka i Xxanaxx. W tym pierwszym poznańskim electropopowym składzie liderką jest Iwona Skwarek, w drugim elektronicznym duecie prym wiedzie Klaudia Szafrańska.

Prócz tego w Hali Stulecia i na Pergoli wystąpią m.in. pionierzy nurtu crossover, czyli amerykański Dog Eat Dog, brytyjski post-hardcore’owy Enter Shikari i Acid Drinkers z projektem „Tribute to Lemmy” (1 maja) oraz brytyjska punkowa gwiazda The Toy Dolls, Coma, Lady Pank, Illusion, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, Łąki Łan, Paweł Domagała, Kult, Luxtorpeda, Strachy Na Lachy, Happysad, Fisz Emade Tworzywo, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Łona i Weber, O.S.T.R. i duet 5’Nizza z Ukrainy.