Babę zesłał Bóg, czyli bardzo kobieca 3-Majówka we Wrocławiu!

By | April 1, 2017

renata przemyk

Długi majowy weekend we Wrocławiu tradycyjnie wypełnią koncerty gwiazd w ramach Gitarowego Rekordu Guinnessa i 3-Majówki. Wystąpi wiele śpiewających pań, wśród nich będzie Renata Przemyk, która przypomni swoją kultową płytę „Ya Hozna” z 1990 roku.

Zawsze z boku nurtu głównego, konsekwentnie od prawie trzech dekad śpiewa piosenki z mądrymi, ambitnymi tekstami, które oprawia w charakterystyczne, niebanalne dźwięki – taka jest Renata Przemyk. Do dziś ma repertuarze „Babę zesłał Bóg”, „Kochaj mnie jak wariat” czy „Protest dance”, piosenki z pierwszej nagranej z udziałem wokalistki płyty. To album „Ya Hozna” zespołu Ya Hozna z 1990 roku. Renata Przemyk przypomni go w całości na tegorocznej 3-Majówce.

Ciekawe teksty, mądra muzyka

Ya Hozna pojawiła się na polskiej scenie w połowie roku 1989. Powstała po wspólnym występie Renaty Przemyk i kompozytora Sławomira Wolskiego na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wokalistka zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy wykonując właśnie piosenki Wolskiego.

Nazwę zespołu zaczerpnęli z tytułu utworu Franka Zappy i tak jak on poruszali się na styku gatunków: łączyli elementy akustycznego rocka, folku i bluesa, nie uciekali od chwytliwych melodii i refrenów. Do tego dodali oryginalne instrumentarium – brzmienie formacji oparte było na akordeonie, saksofonie i kontrabasie – oraz niebanalne teksty W 1990 roku wydali płytę zatytułowaną po prostu „Ya Hozna”. Krążek zyskał sporą popularność zarówno wśród miłośników folku, jak i rocka, a grupa dołączyła do grona popularnych artystów zapraszanych regularnie choćby na bijące wtedy rekordy popularności festiwale studenckie. Często dzielili scenę m.in. z Voo Voo, Antoniną Krzysztoń czy zaczynającym karierę zespołem Raz Dwa Trzy.

Pod koniec 1990 roku Przemyk opuściła skład i zaczęła solową karierę. Kilka lat potem Ya Hozna zakończyła działalność, ale część piosenek z płyty zespołu – w tym słynne „Babę zesłał Bóg”, „Kochaj mnie jak wariat” i „Protest dance” – znalazły się w repertuarze wokalistki. Śpiewa je do dziś, tak jak do dziś pozostała jej z czasów Ya Hozny miłość do akordeonu: jest on obecny na każdej z jej dziesięciu solowych płyt.

Dwadzieścia siedem lat po wydaniu „Ya Hozny” wokalistka postanowiła przywołać klimat tamtych czasów i zaprezentować piosenki z tego albumu na żywo. We Wrocławiu zagra je na jednej ze scen festiwalu 3-Majówka.

Muzyczne święto kobiet

Majowy koncertowy maraton w dużej mierze będzie należał do śpiewających pań. Już pierwszego dnia, czyli na pierwszomajowym Koncercie Gwiazd Gitarowego Rekordu Guinnessa, wystąpią dwie zagraniczne gwiazdy. Pierwsza to Dolores O’Riordan, która wraz z kolegami z irlandzkiego The Cranberries funduje nam „Zombie”, „Dreams”, „Ode To My Family” i „Linger” i inne hity tej grupy. Drugą jest zjawiskowa wokalistka Cristina Scabbia, frontmanka włoskiej Lacuna Coil, ikony gotyckiego metalu. Oczywiście obdarzona niesamowitym głosem artystka przejdzie do nas ze swoją macierzystą formacją.

Na 3-Majówce nie może zabraknąć czołowych polskich artystek: w tym roku usłyszymy Katarzynę Nosowską, Brodkę, Natalię Przybysz i Julię Pietruchę. Wystąpią także „rządzone” przez kobiety zespoły Rebeka i Xxanaxx. W tym pierwszym poznańskim electropopowym składzie liderką jest Iwona Skwarek, w drugim elektronicznym duecie prym wiedzie Klaudia Szafrańska.

Prócz tego w Hali Stulecia i na Pergoli wystąpią m.in. pionierzy nurtu crossover, czyli amerykański Dog Eat Dog, brytyjski post-hardcore’owy Enter Shikari i Acid Drinkers z projektem „Tribute to Lemmy” (1 maja) oraz brytyjska punkowa gwiazda The Toy Dolls, Coma, Lady Pank, Illusion, Krzysztof Zalewski, Czesław Śpiewa, Łąki Łan, Paweł Domagała, Kult, Luxtorpeda, Strachy Na Lachy, Happysad, Fisz Emade Tworzywo, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Łona i Weber, O.S.T.R. i duet 5’Nizza z Ukrainy.